Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381
MSPO 2017 - Fundacja Polskie Forum Bezpieczeństwa

Polskie Forum Bezpieczeństwa

Wiedza, Niezależność

31 sierpnia 2017

MSPO 2017

MSPO 2017

 

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach od niemal ćwierćwiecza pozostaje największą imprezą targowo-wystawienniczą branży zbrojeniowej w Europie Środkowej. Jest to również szczególny polski znak rozpoznawczy”, w zakresie produkcji, a także obrotu sprzętem i wyposażeniem dla sił zbrojnych oraz szeroko rozumianych służb porządku publicznego. Impreza jest także - jedynym bodajże - światowym wyróżnikiem regionu świętokrzyskiego. W 1993, gdy Salon odbył się po raz pierwszy, uczestniczyło w nim 85 wystawców, którzy zajmowali 2500 m2. W bieżącym roku liczba wystawców przekroczy 605 z czego Polskę reprezentować będzie 297. Tegoroczna powierzchnia ekspozycyjna to 27 464 m2, z czego 16 863 m2 to powierzchnia wewnętrzna (w zeszłym roku było to łącznie 26 196 m2). 308 wystawców zagranicznych reprezentuje 27 państw (Australia, Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Niemcy, Norwegia, Republika Południowej Afryki, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina oraz Wielka Brytania).  Najliczniej reprezentowana będzie Polska – 297 wystawców, następnie  Niemcy (48), Wielka Brytania (34), Stany Zjednoczone (30),  Korea – 23; Francja (19) Norwegia (13), Izrael (10).

            Od 2004 ważną rolę w Salonie odgrywają państwa wiodące. Pierwszym były Niemcy, potem Francja, Izrael, USA, Szwecja, kraje Grupy V4, W. Brytania, UE, Włochy, Turcja, w 2014 ponownie Francja, a w roku 2015 Norwegia. W roku 2016 rola ta przypadła Polsce. Podczas bieżącej edycji MSPO rolę tę pełnić będzie Wystawa Narodowa Republiki Korei (zorganizowana w hali F – 328 m2). Nowym akcentem będzie Wystawa Sił Zbrojnych RP pod hasłem „Innowacyjność, technika, skuteczność” (łącznie 19 000 m2 w hali A oraz na terenie zewnętrznym) oraz ekspozycja „Tysiąclecie oręża polskiego” (W hali A). Te nowe elementy stanowią zarówno odzwierciedlenie, jak i egzemplifikację kierunków zmian będących udziałem naszej obronności i przemysłu zbrojeniowo-lotniczego. MSPO to optymalny sposób promocji polskiego przemysłu lotniczo-zbrojeniowego. W Kielcach delegacje z kilkudziesięciu państw (w tym wiele szczebla ministerialnego) mogą zobaczyć ofertę naszych krajowych przedsiębiorstw, których nie byłoby stać na własne prezentacje w tak wielu wydarzeniach branży zbrojeniowej organizowanych na całym świecie. Dość powiedzieć, że w 2016 roku Salon odwiedziło 20 000 gości z 59 krajów, co jest najlepszym potwierdzeniem rangi i popularności imprezy.

MSPO to też okazja dla przedstawicieli MON, MSWiA i innych resortów do zobaczenia w Polsce, w jednym miejscu najnowszych produktów polskich i zagranicznych związanych z bezpieczeństwem państwa, przedyskutowania ich przydatności i propozycji modyfikacji oraz nawiązania unikatowych kontaktów personalnych. Ponieważ MON planuje na najbliższą dekadę modernizację Sił Zbrojnych na dużą skalę, w tym utworzenie w pełni sprawnych i nowoczesnych Wojsk Obrony Terytorialnej, to naturalnym  efektem tych działań będzie dalszy wzrost znaczenia MSPO jako wiodącego wydarzenia branżowego w Europie. Tradycyjnie, w trakcie MSPO przyznawane są nagrody dla najlepszych produktów. W tym roku będą to: Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (najważniejszą spośród nagród, które mogą otrzymać uczestnicy Salonu), Nagroda Specjalna Ministra Obrony Narodowej, Nagroda Defender, Nagrody Komendanta Głównego Policji, Komendanta Głównego PSP, Komendanta Głównego Straży Granicznej – Złoty Laur, Szefa Inspektoratu WSZ, Dowódcy Generalnego RSZ.

Po wielu latach usilnych zabiegów, targi MSPO zdobyły niekwestionowaną pozycję lidera i nie mają realnego konkurenta w Europie środkowo-wschodniej. Dla przykładu IDET w Brnie jest organizowany, ale jego znaczenie stale maleje wraz z redukcją czeskiego rynku lotniczo-zbrojeniowego. W 2013 pojawił się kolejny argument za zintensyfikowaniem wykorzystywania Kielc, jako miejsca organizowania różnorodnych imprez towarzyszących, związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Jest nim niewątpliwie  nowo zbudowany kompleks konferencyjny, gdzie mogą odbywać się wszelkiego rodzaju panele oraz dyskusje z udziałem specjalistów z Polski i zagranicy. Ich organizacja jest możliwa zarówno w trakcie MSPO, jak w innych terminach. W polskich warunkach istotny jest też rozwój infrastruktury drogowej – do Kielc można coraz łatwiej dojechać, a już niedługo z Warszawy, a tym samym z całej Europy, będą tam prowadzić dwupasmowe jezdnie, zwiększające bezpieczeństwo i komfort jazdy. Formuła Salonu, skupiającego w jednym miejscu i tym samym czasie parlamentarzystów, przedstawicieli władz rządowych, wojska, sektora bezpieczeństwa publicznego, czyli szeroko rozumianych odbiorców oraz polskich i zagranicznych firm przemysłu obronnego, specjalistów zajmujących się rozmaitymi zagadnieniami bezpieczeństwa, umożliwia zbudowanie transparentnej, ale również zapewniającej również należyty poziom bezpieczeństwa wymiany informacji wrażliwych, przestrzeni nie tylko wymiany ofert czysto biznesowych, ale również dyskursu poświęconego zasadniczym problemom i wyzwaniom dla bezpieczeństwa.